K.1
Nemrég elhunyt nagybátyámnak csak elejtett megjegyzéseiből tudjuk, hogy nagy vagyona volt, viszont nem tudjuk, melyik bankban tartotta a pénzét. Kinek kell ezt kideríteni?
A jegyző és a közjegyző együttműködik a hagyatéki leltár elkészítésében, közös felelősségük, hogy a leltárba minden bekerüljön, még a tartozások is.
A hagyatéki leltárt az önkormányzati hagyatéki előadó készíti el, az ő feladata a vagyon részletes feltárása, például a bankok megkeresése.
A közjegyző feladata a hagyatéki leltár véglegesítése, ennek részeként például hivatalból lekéri a banki adatokat a központi nyilvántartásból.
A vagyon felkutatása az örökösök feladata, ők tudják átnézni például az elhunyt iratait, amiből kiderülhet, hol tartotta a pénzét. Ha az örökösök szerint az elhunyt vezetett számlát egy banknál, de nem találták nyomát, a közjegyző meg tudja keresni a pénzintézetet.
K.2
Elhunyt édesanyám több ingatlant is hagyott maga után, és van köztük olyan, amely jelzálogjoggal terhelt. A hagyatéki leltárban szerepeltessük az adósságokat is?
Nem, az adósságok nem képezik a hagyaték részét, a tartozást külön eljárásban lehet rendezni a hitelezőkkel.
Igen, mert a hagyatékot az örökhagyó vagyonelemei és adósságai együtt képezik.
Nem kell szerepeltetni, a hitelezők megegyezéssel vagy peres úton tudják behajtani a követelésüket a hagyatéki eljárás lezárulása után.
Igen, de csak akkor, ha ki is tudjuk fizetni, különben elárverezhetik a házunkat.
K.3
Gyorsítja-e a hagyatéki eljárást, ha előre megegyezünk örököstársaimmal, hogyan szeretnénk örökölni?
A törvényes öröklési rendtől nem lehet eltérni, mindenki annyit kap, amennyi jár neki a jogszabályok szerint. Csak a hagyatéki eljárás lezárása után lehet felosztani a vagyont egymás között.
Lehet osztályos egyezséget kötni, de ez egyáltalán nem befolyásolja a hagyatéki eljárás menetét.
Igen osztályos egyezséggel a közjegyző általában rövidebb idő alatt át tudja adni a hagyatékot.
Nincs értelme, majd a közjegyző eldönti a hagyatéki tárgyaláson, hogy ki-mit örököl.
K.4
Mit tegyünk, ha a hagyatékban lévő lakásra lenne vevő, aki azonban nem akar várni addig, amíg lezárul a hagyatéki eljárás?
El lehet adni neki a lakást. A vételár egy letéti számlára kerül, ahonnan majd az örökösök kapják meg, ha lezárult a hagyatéki eljárás.
Ha minden örökös támogatja az eladást, kérhetik részhagyaték-átadásra a közjegyzőt, aki csak a lakásról hoz egy hagyatékátadó végzést. Utána eladható az ingatlan.
A hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedéséig az örökösök nem rendelkezhetnek az öröklött vagyontárgyakkal, így nincs arra semmilyen mód, hogy eladják az ingatlant.
Minél gyorsabban le kell bonyolítani az adásvételt, hogy a közjegyző ne szerezzen tudomást a vagyontárgyról, így nem képezi majd a hagyaték tárgyát.
K.5
Külföldön élek, és nem tudok hazamenni a kitűzött hagyatéki tárgyalásra, de azt sem szeretném, ha emiatt elhúzódna az eljárás. Ki képviselhet a hagyatéki tárgyaláson?
Bármelyik megbízható rokonát megkérheti, hogy járjon el az Ön nevében a hagyatéki eljárás során.
Meghatalmazhat ügyvédet vagy családtagot is, de a meghatalmazást közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni.
Szóbeli meghatalmazást adhat bármelyik családtagjának, de ha jogi képviselőt hatalmaz meg, azt írásba kell foglalni.
A hagyatéki tárgyaláson mindenképpen személyesen kell megjelenni, ha valakinek nem alkalmas az időpont, kérhet halasztást, de ezzel húzódik az eljárás.
K.6
Ha csak hat évvel a hagyatéki eljárás lezárása után kerül elő egy elhunyt vagyontárgya, jogosan követelheti azt magának az örökös?
Igen, mivel az öröklési igény soha nem évül el.
Nem, mert a hagyatéki eljárás befejezése után számított 5 éves elévülési időn túl került elő.
Igen, mert az elévülési idő tíz év.
Csak akkor, ha perel, és a bíróság helyt ad a követelésének.
K.7
Az édesapám hagyatékát képezte egy értéktelenebb szántó, amelyet a testvéremmel együtt nem szeretnénk megörökölni. Mit tehetünk?
Semmit, mert a törvényes öröklési rend alapján megörökölik fele-fele arányban.
Vissza kell utasítani az egész hagyatékot, csak akkor nem fogják megörökölni a szántót sem.
Külön fel lehet ajánlani ajándék jogcímén a magyar államnak a termőföldet.
A hagyatéki eljárás keretében külön fel lehet ajánlani a helyi önkormányzatnak.
Elküld